Susret kraljevskih gradova - Bobovac 2023

Povodom Svjetskog dana kulturne različitosti za dijalog i razvoj, u Varešu će se 21. svibnja/maja 2023. održati  "Susret kraljevskih gradova - Bobovac 2023".

Organizator ovog događaja je Općina Vareš u suradnji sa OSCE-om, Općinom Jajce i partnerima, među kojima je i JU Centar za kulturu i edukaciju Vareš.

Ciljevi ovih susreta jesu podizanje svijesti o važnosti upravljanja srednjovjekovnom baštinom, međusobno upoznavanje i uvezivanje institucija, općina i gradova koji baštine kulturno-povijesno nasljeđe, srednjovjekovne utvrde i nacionalne spomenike na svojim prostorima.

Službeni dio susreta održat će se u razdoblju od 10:00 do 11:30 u Velikoj sali Općine Vareš dok će se na Kraljevskom gradu Bobovcu od 12:30 do 15:00 održati kulturno-zabavni program s performansima viteških skupina iz Ljubuškog, Jajca i Prijedora, uz glazbenu potporu ansambla srednjovjekovne glazbe "Fugato" iz Zenice, kao i obilazak mauzoleja te kule Vis sa nekoliko kraćih obraćanja i predavanja, a sve to uz prezentaciju tradicionalne i srednjovjekovne gastro-ponude koju će pripremiti udruženja građana iz Vareša.

𝘕𝘢𝘱𝘰𝘮𝘦𝘯𝘢: u slučaju obilnijih padavina, program će se održati u prostorijama Centra za kulturu i edukaciju Vareš (Radnički dom), o čemu ćemo Vas blagovremeno obavijestiti.

Mijakovići-Bobovac među 14 najljepših sela u BiH

Četrnaest sela iz cijele BiH  proglašeno je Najljepšim selima Bosne i Hercegovine na ceremoniji koja se održala  14. decembra 2022. godine, u prostorijama Vanjskotrgovinske komore BiH u Sarajevu.

Prve pobjednike takmičenja odabrao je žiri sastavljen od stručnjaka iz oblasti arhitekture, kulturnog naslijeđa i ruralnog razvoja.

Bosna i Hercegovina dobila je listu najljepših sela u okviru takmičenja organiziranog u sklopu USAID-ovog partnera - Udruženja za razvoj ruralnog turizma u BiH (Alterural). Radi se o 14 sela iz cijele države.

U prvoj grupi nagrađenih su: Blagaj (Grad Mostar), Mijakovići – Bobovac (Općina Vareš), Bratač (Opština Nevesinje), Guča Gora (Općina Travnik), Kraljeva Sutjeska (Općina Kakanj), Krupa na Vrbasu (Grad Banja Luka), Martin Brod (Grad Bihać), Ostrožac (grad Cazin), Pecka (Opština Mrkonjić Grad), Prokoško jezero (Općina Fojnica), Ravno (Općina Ravno), Stupe - Žabljak (Grad Livno), Umoljani (Općina Trnovo) i Vranci (Općina Kreševo).

Ova naselja će se, prema riječima direktorice Misije USAID-a u BiH Courtney Chubb, sada pridružiti prestižnom klubu lokacija u drugim državama širom svijeta za koja se pokazalo da su značajno profitirala u turističkom, ali i ekonomskom smislu.

Uz podršku Vlade SAD-a, a putem USAID-ovog projekta Podrška razvoju održivog turizma, udruženje Alterural će, kako je navela njegova izvršna direktorica Sarah Devisme, pobjednicima pružiti dugoročnu podršku kroz edukaciju, publicitet i umrežavanje kako bi tim selima pomogli da razvijaju turizam istovremeno čuvajući svoje prirodno i kulturno naslijeđe.

Ruralni razvoj

Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo je izjavila da je to ministarstvo izradilo skupa sa USAID-om Strategiju razvoja turizma FBiH 2022. - 2027. u kojoj su prioriteti ruralni razvoj i razvoj seoskog turizma.

"Važno je da se brendiraju i promovišu i bh. sela, a svako od njih ima svoj način života, drugačiju tradiciju i kulturu, tako da se mogu privući ne samo domaći, nego i strani turisti", istakla je Đapo, te dodala kako će se brendiranjem i promoviranjem ovih sela, omogućiti ekonomski razvoj lokalne zajednice, unapređenje poljoprivrede, ali i da stanovništvo ostane na tim područjima.

Inicijativu "Najljepša sela" pokrenulo 1981. godine francusko udruženje "Les Plus Beaux villages de France", s ciljem populariziranja ruralnih naselja.

Tekst i foto: Alterural

Turizam Academy – Kursevi za kontrolu posljedica COVID-19 u turizmu

USAID-ov Projekt razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini zvanično je pokrenuo Turizam Academy, platformu za razvoj ljudskog kapitala u turizmu. U saradnji s domaćim i međunarodnim ekspertima i institucijama, kreirana su 23 kursa koji uposlenicima u sektoru turizma nude alate za kontrolu posljedica pandemije COVID-19. Ovi alati definiraju jasne i direktne postupke i komunikaciju za održavanje Vaše i sigurnosti Vaših posjetitelja.

Kursevi su kreirani prema Smjernicama i protokolima za zaštitu od COVID-19 u turizmu. Tekst protokola su usvojile vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH. Protokol je odobrio Svjetski savjet za putovanja i turizam (WTTC) i tim povodom Bosni i Hercegovini dodijelio oznaku “Safe travels”.

Poštivanje globalnih standarda za zaštitu od posljedica pandemije COVID-19 od velikog je značaja za sticanje povjerenja putnika i početak oporavka turizma u Bosni i Hercegovini. Pridržavanjem mjera određenih Smjernicama i protokolima za zaštitu od COVID-19 u turizmu štitimo zdravlje naših porodica, kolega i gostiju. Ovi kursevi omogućavaju da se na brz i jednostavan način upoznate s mjerama koje su relevantne za Vašu struku te steknete certifikat koji će pokazati Vašu informiranost o ovim mjerama i Vašu posvećenost njihovoj primjeni. 

Pohađanjem kursa i uspješnim polaganjem provjere znanja stičete pravo na certifikat USAID Turizam Academy izdan na Vaše ime.

Kursevi su kreirani iz sljedećih oblasti:
• Muzeji i kulturne ustanove
• Hotelske kuhinje
• Hotelske službe održavanja
• Menadžment u hotelima
• Recepcije u hotelima
• Konobari u hotelima
• Kuhinje u restoranima
• Služba održavanja u restoranima
• Konobari u restoranima
• Bazari i zanatske radnje
• Biciklizam
• Turistički radnici u kampovima
• Organizatori kampovanja u prirodi
• Kulinarska iskustva
• Ture i obilasci kulturnih spomenika
• Aktivnosti ronjenja, na brodovima i tijekom igara u vodi
• Splavarenje, vožnja kanua i slične aktivnosti
• Obiteljski smještaj
• Skijanje i bordanje na snijegu
• Turistički vodiči
• Usluge prijevoza
• Pješačenje i planinarenje
• Centri za posjetitelje

Kursevima možete pristupi na stranici:  https://academy.turizambih.ba/

Zajedno doprinesimo sigurnosti putovanja i oporavku turizma u Bosni i Hercegovini!

Vareš posjetili predstavnici USAID-a

USAID projekat razvoja održivog turizma (Turizam) pokrenut je s ciljem podsticanja dalekosežnog ekonomskog razvoja potaknutog turizmom, koji će biti ostvaren korištenjem bogatog kulturnog naslijeđa i prirodnih ljepota Bosne i Hercegovine. Projekt će podržati oporavak turističke industrije u Bosni i Hercegovini od negativnih utjecaja pandemije COVID-19 i postaviti je na snažnu putanju rasta ka održivoj ekonomiji turizma. Između ostalih očekivanih rezultata, USAID Turizam će povećati prihode od turizma i broj rezervacija hotelskog smještaja, ojačati konkurentnost zemlje kao turističke destinacije, potaknuti više od 40 miliona dolara privatnih investicija, stvoriti više od 3.000 novih radnih mjesta povezanih s turizmom i proširiti pristup tržištu za lokalne poljoprivredne proizvode.

U sklopu aktivnosti koje se provode kroz ovaj projekat predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i projekta “Turizam” posjetili su područje općine Vareš. Svrha posjete općini Vareš jeste da se istraži  potencijal povijesnih sela u Varešu za kreiranje mreže najljepših sela u Bosni i Hercegovini, a koja bi konkurirala za uvrštavanje u mrežu naljepših sela svijeta.

Predstavnici koji su posjetila općinu Vareš su: gospodin  Ibrahim Osta direktor USAID-ovog projekta „Turizam“ u Bosni i Hercegovini, gospođa Maguy Khoubbieh međunarodna konsultantica na USAID- ovom projektu „Turizam“ i gospođa Nataša Musa saradnica na USAID- ovom projektu „Turizam“ o unapređenju ruralnog turizma.  Inače, gospodin Ibrahim Osta je za Chemonics International obavljao funkciju višeg savjetnika za ekonomski rast, kao i direktora za regiju Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike sa sjedištem u Washingtonu D.C. Vodio je najveći USAID-ov projekt razvoja turizma vrijedan više od 100 miliona USD u Jordanu, i pružao savjete o razvoju turizma u mnogim zemljama, među kojima su Gruzija, Moldavija, Nepal, Timor, Egipat, Tunis, Ujedinjeni Arapski Emirati i Liban. Prije toga je bio savjetnik za odnose sa javnošću Centra za međunarodno privatno poduzetništvo u Kairu, Egipat, koji ima sjedište u SAD-u, kao i izvršni direktor Američko-arapske privredne komore u SAD. Gospodin Osta je član ekspertnog panela za turizam Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNWTO), i bio je član različitih odbora, uključujući i UN fondaciju Alijansa za svjetsko naslijeđe. Diplomirao je financije i ekonomiju na Univerzitetu Michigan, magistrirao administraciju turizma na Univerzitetu George Washington, a ima postdiplomsku diplomu Međunarodnog poslovnog prava s Univerziteta u Londonu.

Za prvi posjet općini Vareš predstavnici Turist info centra Općine Vareš su sa navedenim predstavnicima USAID projekta obišli sela: Ravne, Oćeviju, Stricu, Zaruđe, Pogar, Dragoviće i Mijakoviće, te upoznali goste sa prirodnim potencijalima i kulturno – historijskim nasljeđem općine Vareš i navedenih sela.

Dogovorena je saradnja i novi posjeti, čemu se iskreno radujemo, sa ciljem obilaska drugih dijelova općine Vareš.

ODRŽAN DRUGI PROMOTIVNI DOGAĐAJ PROJEKTA ADRIONET

7. aprila 2022. godine, u prostorijama JZU banjsko-rekreativni centar „AQUATERM“ Olovo, održan je drugi promotivni događaj projekta ADRIONET (Jadransko-jonska mreža autentičnih sela /Adriatic-Ionian Network of Authentic Villages), koji je organizovala Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona (BiH partner za implementaciju ADRIONET). 

Cilj projekta ADRIONET je prevladavanje trenutne marginalizacije i nedovoljne valorizacije malih, autentičnih sela, najčešće smještenih na izuzetno lijepim lokacijama, kotlinama, planinsko-brdskim, ruralno-perifernim ili rubnim područjima, a koja su često zapostavljena i izložena riziku od depopulacije i napuštanja te očuvanje i afirmacija njihove prirode i kulture kroz inovativni pristup i uz korištenje inovativnih instrumenata. Projekt će omogućiti da se ove sredine uvežu i tako povećaju svoju transnacionalnu vidljivost kroz formiranje transnacionalne mreže autentičnih sela u ADRION području, koja treba da pomogne u očuvanju njihove prirode i kulture težeći razvoju utemeljenom na društvenoj, okolišnoj i ekonomskoj održivosti. Projekt je finansiran iz Interreg ADRION Jadransko-jonskog programa i u isti je uključeno 8 partnera s područja Italije, Slovenije, Grčke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Srbije. Partner za realizaciju projektnih aktivnosti na području BiH je Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona.

Događaj je otvoren uvodnom prezentacijom Stručne službe za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona, nakon čega su uslijedile prezentacije na temu saradnje u Jadransko-jonskom području, kao i značaja, ciljeva i aktivnosti projekta ADRIONET.

Učesnicima su predstavljene projektne aktivnosti, približen je proces realizacije, implementacije i značaja projekta kao instrumenta za formiranje Jadransko-jonske mreže autentičnih sela, prezentirani su dosadašnji realizovani rezultati projekta: lokalni akcioni planovi za pilot područje, lanac vrijednosti autentičnih sela, kao i pilot aktivnosti u sklopu kojih je nabavljena i instalirana specifična oprema. U općini Olovo postavljen je promotivni „totem“ displej sa ekranom osjetljivim na dodir, na kojem će biti prezentacija potencijala lokalnog područja, dok je u općini Vareš, na objektu planinarskog doma „Javorje“ na Perunu, montiran foto-naponski solarni sistem snage 2 KW kojim će se obezbijediti električna energija za rasvjetu objekta, punjenje baterija mobilnih telefona te korištenje drugih manjih električnih uređaja.

Magična penjališta BiH

U okviru projekta „Magična penjališta Bosne i Hercegovine“ u periodu od 02.07. do 04.07.2021. održana je obuka i promocija prve generacije polaznika edukacije za zvanje „Sportski penjač“. Također je održana i promocija vještačke stijene za penjaštvo, prve takve u BiH površine 120 m2 izrađene od posebnog materijala koji ne dozvoljava klizanje prilikom penjanja. Ovo je jedna od aktivnosti u okviru projekta kojeg zajednički provode Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Sarajevo, Planinarsko društvo „FASTO“ te IT kompanija „Rebus“ doo Sarajevo. Projekat se implementira 18 mjeseci a njegova ukupna vrijednost je 384.152 KM od čega su veći dio bespovratna sredstva izdvojena od strane Europske unije. Projekat će doprinijeti razvoju pustolovnog turizma i dopuniti ga sa novim, brendiranim turističkim proizvodom. Lokalne zajednice i krajnji korisnici, poput hotela, restorana, suvenirnica i prodavnica sportske opreme, kao i brojni sezonski i drugi radnici u turizmu, imat će koristi od povećanog broja turista i posjetitelja po završetku projekta. Projekat je dio EU4Business projekta Evropske unije koji s ciljem jačanja ekonomije BiH potiče razvoj poduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj. Projekat vrijedan 16,1 miliona eura zajednički provode GIZ, ILO i UNDP od aprila 2018. do marta 2022. godine, a finansiraju ga Evropska unija sa 15 miliona eura i Savezna Republika Njemačka sa 1,1 milion eura. EU4Business je dio Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH koji podržava SR Njemačka.

Jedna od deset partnerskih općina na projektu „Magična penjališta BiH“ je i Općina Vareš. Projektom je predviđeno postavljanje sportskog penjališta sa više smjerova na lokalitetu Gašine stijene, nedaleko od samog grada Vareša. Višednevnu edukaciju za zvanje „Sportski penjač“ su ispred naše općine prošli Admir Čizmo i Aziz Numanović, članovi Planinarsko-smučarskog društva „Perun“ Vareš. Edukacija je provedena u nekoliko faza: online predavanjima, teoretskim predavanjima na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu, te praktičnim dijelom nastave na vještačkim i prirodnim stijenama (na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu i Ormanju kod Pazarića).

ODRŽAN DRUGI PROMOTIVNI DOGAĐAJ PROJEKTA ADRIONET

7. aprila 2022. godine, u prostorijama JZU banjsko-rekreativni centar „AQUATERM“ Olovo, održan je drugi promotivni događaj projekta ADRIONET (Jadransko-jonska mreža autentičnih sela /Adriatic-Ionian Network of Authentic Villages), koji je organizovala Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona (BiH partner za implementaciju ADRIONET). 

Cilj projekta ADRIONET je prevladavanje trenutne marginalizacije i nedovoljne valorizacije malih, autentičnih sela, najčešće smještenih na izuzetno lijepim lokacijama, kotlinama, planinsko-brdskim, ruralno-perifernim ili rubnim područjima, a koja su često zapostavljena i izložena riziku od depopulacije i napuštanja te očuvanje i afirmacija njihove prirode i kulture kroz inovativni pristup i uz korištenje inovativnih instrumenata. Projekt će omogućiti da se ove sredine uvežu i tako povećaju svoju transnacionalnu vidljivost kroz formiranje transnacionalne mreže autentičnih sela u ADRION području, koja treba da pomogne u očuvanju njihove prirode i kulture težeći razvoju utemeljenom na društvenoj, okolišnoj i ekonomskoj održivosti. Projekt je finansiran iz Interreg ADRION Jadransko-jonskog programa i u isti je uključeno 8 partnera s područja Italije, Slovenije, Grčke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Srbije. Partner za realizaciju projektnih aktivnosti na području BiH je Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona.

Događaj je otvoren uvodnom prezentacijom Stručne službe za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona, nakon čega su uslijedile prezentacije na temu saradnje u Jadransko-jonskom području, kao i značaja, ciljeva i aktivnosti projekta ADRIONET.

Učesnicima su predstavljene projektne aktivnosti, približen je proces realizacije, implementacije i značaja projekta kao instrumenta za formiranje Jadransko-jonske mreže autentičnih sela, prezentirani su dosadašnji realizovani rezultati projekta: lokalni akcioni planovi za pilot područje, lanac vrijednosti autentičnih sela, kao i pilot aktivnosti u sklopu kojih je nabavljena i instalirana specifična oprema. U općini Olovo postavljen je promotivni „totem“ displej sa ekranom osjetljivim na dodir, na kojem će biti prezentacija potencijala lokalnog područja, dok je u općini Vareš, na objektu planinarskog doma „Javorje“ na Perunu, montiran foto-naponski solarni sistem snage 2 KW kojim će se obezbijediti električna energija za rasvjetu objekta, punjenje baterija mobilnih telefona te korištenje drugih manjih električnih uređaja.

"Magična penjališta BiH"

U okviru projekta „Magična penjališta Bosne i Hercegovine“ u periodu od 02.07. do 04.07.2021. održana je obuka i promocija prve generacije polaznika edukacije za zvanje „Sportski penjač“. Također je održana i promocija vještačke stijene za penjaštvo, prve takve u BiH površine 120 m2 izrađene od posebnog materijala koji ne dozvoljava klizanje prilikom penjanja. Ovo je jedna od aktivnosti u okviru projekta kojeg zajednički provode Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Sarajevo, Planinarsko društvo „FASTO“ te IT kompanija „Rebus“ doo Sarajevo. Projekat se implementira 18 mjeseci a njegova ukupna vrijednost je 384.152 KM od čega su veći dio bespovratna sredstva izdvojena od strane Europske unije. Projekat će doprinijeti razvoju pustolovnog turizma i dopuniti ga sa novim, brendiranim turističkim proizvodom. Lokalne zajednice i krajnji korisnici, poput hotela, restorana, suvenirnica i prodavnica sportske opreme, kao i brojni sezonski i drugi radnici u turizmu, imat će koristi od povećanog broja turista i posjetitelja po završetku projekta. Projekat je dio EU4Business projekta Evropske unije koji s ciljem jačanja ekonomije BiH potiče razvoj poduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj. Projekat vrijedan 16,1 miliona eura zajednički provode GIZ, ILO i UNDP od aprila 2018. do marta 2022. godine, a finansiraju ga Evropska unija sa 15 miliona eura i Savezna Republika Njemačka sa 1,1 milion eura. EU4Business je dio Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH koji podržava SR Njemačka.

Jedna od deset partnerskih općina na projektu „Magična penjališta BiH“ je i Općina Vareš. Projektom je predviđeno postavljanje sportskog penjališta sa više smjerova na lokalitetu Gašine stijene, nedaleko od samog grada Vareša. Višednevnu edukaciju za zvanje „Sportski penjač“ su ispred naše općine prošli Admir Čizmo i Aziz Numanović, članovi Planinarsko-smučarskog društva „Perun“ Vareš. Edukacija je provedena u nekoliko faza: online predavanjima, teoretskim predavanjima na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu, te praktičnim dijelom nastave na vještačkim i prirodnim stijenama (na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja u Sarajevu i Ormanju kod Pazarića).

Vareš posjetili predstavnici USAID-a

USAID projekat razvoja održivog turizma (Turizam) pokrenut je s ciljem podsticanja dalekosežnog ekonomskog razvoja potaknutog turizmom, koji će biti ostvaren korištenjem bogatog kulturnog naslijeđa i prirodnih ljepota Bosne i Hercegovine. Projekt će podržati oporavak turističke industrije u Bosni i Hercegovini od negativnih utjecaja pandemije COVID-19 i postaviti je na snažnu putanju rasta ka održivoj ekonomiji turizma. Između ostalih očekivanih rezultata, USAID Turizam će povećati prihode od turizma i broj rezervacija hotelskog smještaja, ojačati konkurentnost zemlje kao turističke destinacije, potaknuti više od 40 miliona dolara privatnih investicija, stvoriti više od 3.000 novih radnih mjesta povezanih s turizmom i proširiti pristup tržištu za lokalne poljoprivredne proizvode.

U sklopu aktivnosti koje se provode kroz ovaj projekat predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i projekta "Turizam" posjetili su područje općine Vareš. Svrha posjete općini Vareš jeste da se istraži  potencijal povijesnih sela u Varešu za kreiranje mreže najljepših sela u Bosni i Hercegovini, a koja bi konkurirala za uvrštavanje u mrežu naljepših sela svijeta.

Predstavnici koji su posjetila općinu Vareš su: gospodin  Ibrahim Osta direktor USAID-ovog projekta „Turizam“ u Bosni i Hercegovini, gospođa Maguy Khoubbieh međunarodna konsultantica na USAID- ovom projektu „Turizam“ i gospođa Nataša Musa saradnica na USAID- ovom projektu „Turizam“ o unapređenju ruralnog turizma.  Inače, gospodin Ibrahim Osta je za Chemonics International obavljao funkciju višeg savjetnika za ekonomski rast, kao i direktora za regiju Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike sa sjedištem u Washingtonu D.C. Vodio je najveći USAID-ov projekt razvoja turizma vrijedan više od 100 miliona USD u Jordanu, i pružao savjete o razvoju turizma u mnogim zemljama, među kojima su Gruzija, Moldavija, Nepal, Timor, Egipat, Tunis, Ujedinjeni Arapski Emirati i Liban. Prije toga je bio savjetnik za odnose sa javnošću Centra za međunarodno privatno poduzetništvo u Kairu, Egipat, koji ima sjedište u SAD-u, kao i izvršni direktor Američko-arapske privredne komore u SAD. Gospodin Osta je član ekspertnog panela za turizam Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNWTO), i bio je član različitih odbora, uključujući i UN fondaciju Alijansa za svjetsko naslijeđe. Diplomirao je financije i ekonomiju na Univerzitetu Michigan, magistrirao administraciju turizma na Univerzitetu George Washington, a ima postdiplomsku diplomu Međunarodnog poslovnog prava s Univerziteta u Londonu.

Za prvi posjet općini Vareš predstavnici Turist info centra Općine Vareš su sa navedenim predstavnicima USAID projekta obišli sela: Ravne, Oćeviju, Stricu, Zaruđe, Pogar, Dragoviće i Mijakoviće, te upoznali goste sa prirodnim potencijalima i kulturno – historijskim nasljeđem općine Vareš i navedenih sela.

Dogovorena je saradnja i novi posjeti, čemu se iskreno radujemo, sa ciljem obilaska drugih dijelova općine Vareš.

PRVI PROMOTIVNI DOGAĐAJ PROJEKTA ADRIONET

9. aprila 2021. godine, u prostorijama Sportsko-rekreativnog centra Ajdinovići – Olovo održan je prvi promotivni događaj projekta ADRIONET (Jadransko-jonska mreža autentičnih sela /Adriatic-Ionian Network of Authentic Villages), koji je organizovala Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona (BiH partner za implementaciju ADRIONET). 

Cilj projekta ADRIONET je prevladavanje trenutne marginalizacije i nedovoljne valorizacije malih, autentičnih sela, najčešće smještenih na izuzetno lijepim lokacijama, kotlinama, planinsko-brdskim, ruralno-perifernim ili rubnim područjima, a koja su često zapostavljena i izložena riziku od depopulacije i napuštanja te očuvanje i afirmacija njihove prirode i kulture kroz inovativni pristup i uz korištenje inovativnih instrumenata. Projekt će omogućiti da se ove sredine uvežu i tako povećaju svoju transnacionalnu vidljivost kroz formiranje transnacionalne mreže autentičnih sela u ADRION  području, koja treba da pomogne u očuvanju njihove prirode i kulture težeći razvoju utemeljenom na društvenoj, okolišnoj i ekonomskoj održivosti. Projekt je finansiran iz Interreg ADRION Jadransko-jonskog programa i u isti je uključeno 8 partnera s područja Italije, Slovenije, Grčke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Srbije. Partner za realizaciju projektnih aktivnosti na području BiH je Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona. Trajanje projekta je 30 mjeseci, odnosno do 31.07.2022. godine.

Događaj je otvoren uvodnom prezentacijom Stručne službe za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona, nakon čega su uslijedile prezentacije na temu saradnje u Jadransko-jonskom području, kao i značaja, ciljeva i aktivnosti projekta ADRIONET. Učesnicima su predstavljene dosadašnje urađene aktivnosti, približen proces realizacije, implementacije i značaja projekta kao instrumenta za formiranje Jadransko-jonske mreže autentičnih sela.

Tokom događaja je istaknut značaj uključivanja lokalne zajednice, vladinog i nevladinog sektora u davanju inputa te smjernica prilikom realizacije i pripreme Lokalnog akcionog plana čija je realizacija jedna od sljedećih aktivnosti koja će se relizovati u sklopu projekta. Događaju su prisustvovali predstavnici javnog i privatnog sektora sa pilot područja čiji je broj bio ograničen zbog poštivanja COVID-19 mjera.